esmaspäev, 27. juuni 2016

Sushi.


Mulle hullupööra maitseb sushi. Ei raatsi seda nii tihti söömas käia, kui tahaks. Pidasin juba ammu plaani ise sushit teha proovida. Ükskord siis võtsingi julguse kokku ja tegin ära. Siin siis minu esimese korra katsetus. Esimese korra kohta jäin tulemusega rahule. :) Eks harjutamine teeb meistriks. Vähemalt sain käe valgeks ja nii hirmsasti enam ei pelga nende valmistamist :D
Veski Mati sushiriis. Foto: netist.
Enne nende tegemist surfasin ikka omajagu netis ringi. Kõige keerukam ongi sushiriisi keetmine ja maitsestamine. Niivõrd palju on erinevusi nii, et ma tegelikult ei teagi milline see päris õige üldse on. Nori.ee lehel on õpetus, et 300 grammi riisi kohta tuleb võtta 50 ml (1 sl on 15 ml) riisiäädikat, 10 ml mirinit, 30 grammi ! suhkrut ja 20 grammi !!! soola. See tundus täiesti ebareaalne. Mujal on 500 grammi riisi kohta pakutud 4 sl ( 60 ml) riisiäädikat ja 1 sl suhkrut või 500 grammi riisi kohta 50 ml riisiäädikat, 2-3 sl suhkrut ja 0,5 tl meresoola. 
Ja kuna kiusatus oli nii suur siis proovisin teha ka uramakit ehk tagurpidi sushit kus riis on väljaspool.Ühel on peal mustad seesamiseemned (ühele läks kogemata nats rohkem :D ) ja teisele satsile panin punast meremarja. Huuuh. Hakkama sain :) 

Mirin Umami poest. Foto nende kodulehelt.
Vaja läheb:
Riisi jaoks:
500 g sushi riisi
4 spl ehk 60 ml riisiäädikat
10 ml mirinit
30 g ehk 3 tl suhkrut 
20 g  ehk 2 tl soola 

Riisiäädikas Umami poest. Foto nende kodulehelt.
Muud komponendid:
värsket kurki
paprikat
krabipulki
lõhefileed (näiteks graavilõhe)
5 tk sushi nori lehte
wasabi pastat (Jaapani mädarõigas)
punast meremarja
musta ja valgeid seesamiseemneid
marineeritud ingverit
heledat sojakastet

Suski nori lehed. Foto: netist.
Valmistamine:
Riisi valmistamine:
1. Loputa riisi külma veega 5-10 korda (ca 10 minutit), et eemaldada liigne tärklis. Pärast viimast loputamist peab vesi jääma selgeks! 
2. Nõruta riis hoolega.
3. Pane riis potti (parim on paksupõhjaline, raske pott), lisa vett (750 ml) ja lase 40 minutit seista. 
4. Kata pott kaanega ja kuumuta keemiseni. Keeda 3-4 minutit. Siis alanda kuumus miinimumini ja kuumuta riisi veel 10 minutit. Ära sega riisi keetmise ajal!
5. Võta pott tulelt ära ja lase riisil kaane all 10 minutit tõmmata. Ära sega riisi!
6. Võta potikaas ära ja pane köögirätik poti peale ning lase nii veel 10 minutit seista. Ära sega riisi!
7. Vala riis suurde kaussi ja lisa riisiäädika segu. Sega hoolega puust või plastikust labidaga läbi ja lase jahtuda (soovitavalt lehvikuga tuult tehes). Kui riisi kohe kasutada ei soovita pane rätik kausi peale. 
Marineeritud ingveri viilud. Foto: netist
Riisiäädikasegu valmistamine:
Sega riisiäädikas, mirin, suhkur ja sool potis ning kuumuta (ära keeda), kuni suhkur ja sool lahustub. Lase segul jahtuda. 

NB! Kasuta seda aega, kui riis vee sees seisab riisiäädikasegu valmistamiseks ja muude vajalike komponentide ettevalmistamiseks. 
Wasabi pasta tuubis Umami poest. 
Muude komponentide ettevalmistamine:
1. Lõika kurgist pikad peened kangid.

Pikkade kangide lõikamine. Foto: netist. 
2. Lõika paprikast pikad peened kangid
3. Poolita krabipulgad pikuti pooleks
4. Poolita sushi nori lehed (nii tulevad parajad sushirullid ja neid on suupärasem süüa)
5. Otsi välja serveerimiskausid ja taldrik ning otsi välja wasabi pasta, marineeritud ingver ja sojakaste (mulle meeldib hele sojakaste, sest see pole nii soolane ja on mahedama maitsega)
6. Samuti otsi välja punane meremari ning mustad ja valged seesamiseemned. 
Hele sojakaste. Foto: netist.

Sushirullide valmistamine:
Kui taldrikutel on valmis kurgi -ja paprika kangid ja lõhefilee paraja suurusega tükid siis alusta sushirullide valmistamisega. Võib kasutada veel porgandi kange või avokaadot, krevette, tuunikala, kalamarja vms. 

Sushirullide keeramine. Foto: netist. 
1. Võta sushi rullimis bambusmatt (mina katan selle igaks juhuks toidukilega).
2. Aseta üks pooleks lõigatud (tulevad suupärasemad sushirullid) sushi nori leht bambusmatile läikivam pool allpool. Triibud peavad jääma horisontaalselt. Riis laotatakse alati norilehe krobelisemale poolele!
3. Kata leht ühtlase õhukese kihina märgade kätega valmis maitsestatud riisiseguga. Ülemine äär ca 1 cm jäta katmata. Kui riis kleepub näppude külge siis kasta näpud vahepeal uuesti külma vette. 
4. Aseta sushirulli endapoolsesse otsa kurgiriba, makra ribad, lõhefilee või paprika kangid. Kes soovib kasutada ka toorjuustu, siis see määrige õrna kihina nende komponentide alla. 
5. Hakka bambusmati abiga sushi rulle ettevaatlikult keerama. Enne lõppu kasta näppudega sentimeetrilaiune vaba sushinori leheserv märjaks, et rull ilusti kinni kleepuks.

Sushirullide keeramine. Foto: netist. 
6. Rulli sushirullid valmis ja lõika need terava noaga kõigepealt pooleks ja siis veelkord pooleks. Kasta vahepeal nuga külma vette, siis läheb nuga rullist paremini läbi ega vajuta lõikamisel rulli lamedaks ega vajuta täidist rullist välja. 

Sushirullide lõikamine. Foto: netist.
7. Uramaki ehk tagurpidi makirulli (riis on väljaspool) valmistamiseks keera norileht, mis on kaetud riisiga riisipool teistpidi, et riisiga pool oleks vastu matti. Aseta täidise komponendid nori lehele ja keera samamoodi kokku. Uramaki võib katta mustade või valgete seesamiseemnetega või kasuta kaunistamiseks punast meremarja. Või miks mitte katta uramaki ume ploomiga seesamiseemnetega. Saab osta siit. Lõika rullid märja terava noaga samamoodi kõigepealt pooleks ja siis veelkord pooleks. 

Uramaki valmistamine: Foto: netist.

8. Serveeri sushi ilusal vaagnal ja paku juurde väikestes kausikestes wasabi pastat, marineeritud ingverit ja sojakastet. 

NB! 
  • Sushit võib süüa näppude vahelt või pulkadega, kui on oskust seda teha (mina pole suutnud seda veel ära õppida). Õige sushi süüakse ära ühe ampsuga, mitte ei hammustata tükikeste kaupa (sellepärast eelistangi ma väiksemaid, suupärasemaid sushirulle teha)
  • Ingverit süüakse sushiampsude vahele, mitte sushiga koos, et maitsemeeli vahepeal puhastada. Samas mulle meeldib marineeritud ingver niiväga, et söön seda nii koos sushiga, kui ka eraldi. 
  • Wasabit ei segata sojakastme sisse. Kui seda üldse lisatakse, siis otse sushile! Wasabi on väga tugevamaitseline! Piisab, kui seda lisada vaid pulga otsaga natukene.
  • Sojakastme sisse pistetakse sushil olev kala, mitte riis. Mina kastan näppudega sushirulli otse sojakastmesse. Kuna minul tulevad üsna kindlad rullid, mis ei pudene siis ei ole mu sojakastme kausike pärast söömist riisipudrune. 
  • Sushi süüakse alati võimalikult värskelt peale valmimist. Seisnud sushi kannatab kvaliteedis. 
Veel infoks:
Maki rullid on sellised sushi rullid, kus kogu täidis sh riis on nori lehe sees. Pealmine kiht on nori. 
California roll on tagurpidi rull (tuntud ka, kui uramaki), kus riis asub väljaspool. Need on näiteks kreemja avokaado ja maitsva krabilihaga. 


Maki rullid ja uramaki. Foto: erakogu.


Head isu! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar