esmaspäev, 30. mai 2016

20 päeva AIP toitumisel. Alustasin 10. mail AIP toitumisega. AIP toitumisest saab lugeda siit ja siit. Minu algusest aga siit

 Tänaseks on möödas 20 päeva. Kuidas mul siis läinud on?
Kuigi alguses esmakordselt AIP toitumisega tutvust tehes võib ehmatus olla üsna suur, et nii palju on keelatud toiduaineid, siis võin nüüd omast kogemusest öelda, et mida süüa teha pole mul veel kordagi tekkinud. Esimest korda oma elu jooksul on dieeti nii kerge järgida. Mul pole olnud mitte üht (!) patustamist ega libastumist! Sellist asja pole minuga veel enne juhtunud! Ja uskuge mind, proovida ja katsetada olen jõudnud juba oma elu jooksul lausa ülearugi. Kõik mu senised ponnistused on liiva jooksnud. Kui olengi midagi hambad ristis saavutada suutnud siis see kohutav, pidev näljatunne on lõpuks ikka talumatuks muutunud. Pidevast tühjakõhutundest muutub muidugi meeleolu. Kui meeleolu on vilets siis tekitab see lõpuks stressi. Tõesti maru tervislik kaalulangetamine küll. :( Ja ometigi enamasti selliseid kaalulangetamise soovitusi jagataksegi. Söö vähem ja lahjat ja liigu rohkem. Ja siis võitled pideva näljaga, saavutad oma mõnekilose kaalulanguse ja selle lõppedes on kõik kilod kolinal ja veel koos sõpradega tagasi. Arvasin, et sellele polegi mingit lahendust. 

 Lahendus aga on üllatavalt lihtne. Vähenda vaid süsivesikute hulka ja tõsta sellevõrra toidurasvade hulka. Süsivesikuid saad köögiviljast piisavalt. Ja piisab täiesti 1-2 puuviljast päevas. Mina eelistan siiski marju. Puuvilju võtan tõesti nagu looduslikku kommi ja söön harvem. Midagi natuke aga iga päev (kas marju või puuvili). 

 Näiteks LCHF toitumises (sellest loe siit), mida minu praegune toitumine juba peaaegu on, on puuviljade kohta öeldud, et need sisaldavad palju suhkrut ja neid tuleks võtta kui looduslikke komme. Kui vältida suhkrut ja tärklist, stabiliseerub veresuhkru - ja langeb rasva talletava hormooni insuliini tase. Selle tulemusel hakkab keha põletama rohkem rasvu ja kõht püsib täis. 
 Ja näiteks suurendavad süsivesikurikkad toidud veepeetust. Sellise toidu söömise lõpetamisel väljutavad aga neerud kogu üleliigse vee. Seega esimestel päevadel langeb kaal veel eriti ilusasti mis motiveerib aga igati jätkama. :) Minul oligi esimese 10 päeva kaalulangus suurem, kui teise 10 päeva kaalulangus. Järelikult vabanesin alguses oma keha üleliigsest veest ja sellest nii ilus kaalulangus kohe alguses. 

 Niisiis tuleb süsivesikute tarbimine viia miinimumini ja sellevõrra suurendada toidurasvade osakaalu oma toitumises. Nii lihtne see ongi. Kõht on juba vähesest toidust täis, näljatunnet pole, igasugune näksimisvajadus kaob ja õhtused isud on kadunud. 

 Ma poleks iial uskuda lootnud, et see kõik tegelikult nii lihtne ongi. Kõht on täis. Meel on rõõmus, sest näljatunnet pole ja kaal muudkui kahaneb. Mingit näksimisvajadust pole ja õhtuti ei kimbuta mind enam mingid isud. 

 Süsivesikud teevadki sind näljaseks! Netist leidsin selle kohta ka üsna hea illustreeriva pildi kuidas see asi toimib.  Kõik seeduvad süsivesikud lagunevad seedekulglas suhkruks. Suhkur imendub verre, tõstes veresuhkrusisaldust. See omakorda suurendab insuliini tootmist. Ja insuliin on hormoon, mis ladustab rasva. 
 Insuliini toodetakse pankreas ehk kõhunäärmes. Kui kehas on liiga palju insuliini, takistab see rasvade põletamist ning talletab toitainete ülejäägi rasvarakkudesse. 
 Natukese aja pärast (paari tunni või isegi vähema ajaga) võib see põhjustada veres toitainepuudust, tekitades näljatunnet ja isu millegi magusa järele.
 Tavaliselt otsustavad inimesed sel momendil veel midagi süüa, kuid nii algab kogu protsess uuesti ning see nõiaring panebki lõpuks kehakaalu tõusma.

 Puuviljad sisaldavad väga palju suhkrut, nii et nende söömisel juhtub su organismis täpselt samamoodi kui mõne muu süsivesiku tarbimisel. 

 Niisiis tulemustest. Esimese 10 päevaga vähenes kaal 2,7 kg ja teise 10 päeva jooksul vähenes kaal 1,9 kg. Kokku 20 päevaga on mu kaal vähenenud 4,6 kg võrra. See teeb 1,61 kg nädalas. No ma leian, et see on lausa mega hea tulemus ju. Seda enam, et ma söön nii, et isu täis ja ei pea mingit nälga ega tühjakõhutunnet taluma. Tõenäoliselt alguses langebki kaal kiiremini ka. Ülekaalu on ju omajagu. Hiljem kui kaalu vähem, on ka kaalulangus vägagi tõenäoliselt väiksem.

 Kindlasti teen selle kuuajalise AIP toitumise programmi läbi. Vägagi võimalik, et pikendan seda aega kuni jaanipäevani. Kokku siis 44 päeva. Aga võibolla hakkan tasapisi peale kuuajalist AIP toitumise täitumist midagi tasapisi tagasi menüüsse tooma. Näiteks munad. Ma täpselt veel ei teagi. Eks aeg näitab kuidas mul läheb või kuidas ma otsustan, kui aeg sealmaal. 

 Igal juhul jaanipäeval võtan korraks aja maha. Kreemikooke, puuvilju, kartuli või makaronisalatit ma vaevalt sööma hakkan aga natuke alkot luban endale kindlasti. :D 

 Peale jaanipäeva ma jätkan tõenäoliselt sama rada ehkki väikese erinevusega. Ehk siis lähen sujuvalt üle LCHF toitumisele (mul ju peaaegu, et ongi juba see). Selline toitumine on ennast juba tõestanud ja toimib minu peal. Oleks lollus seda rada mitte edasi käia. Sellest toitumisest ma ei tüdine ega väsi ja puuvili jääb looduslikuks kommiks aga see pilt on enda motiveerimiseks sobiv küll :D 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar