laupäev, 22. oktoober 2016

Suukuivus.


 Mind on juba aastaid vaevanud suukuivus ja pidevalt on janu. Ma ei lähe kunagi magama nii, et mul pole voodi kõrval pudelit või kannu veega ja ärkan isegi öösiti, et vett juua. 


Kuiv suu. Foto: netist. 
 Ühest hetkest tekkisid mulle kilpnäärme alatalitusele omased sümptomid. Siis ma loomulikult veel ei teadnud seda. Kui enne seda olin energiline ja vana rahu ise siis hakkasin märkama, et olen põhjendamatult väsinud tihtipeale. Ka märkasin, et enam ei suuda nii "külma kõhuga" stressi taluda. Ka muutus midagi mu ainevahetuses. Ma olin isegi liiga kõhn enne seda, vaatamata sellele et sõin korralikult. Ma isegi nägin vaeva, et juurde võtta, sest 47 kg 168 cm kasvu juures on ikka liiga vähe. Juurde võtta oli suht võimatu, sest mu ainevahetus oli nii kiire ja vanaema ütles, et olen toidu raiskaja ja nagu part söön ja si*un :D 
 Kui nüüd tagantjärele mõtlema hakata siis kilpnäärme alatalitusele omased sümptomid hakkasid mind vaevama mingi aeg peale seda kui sain dr. Sõritsa juures hormoonravi. Kuna mul kuidagi muud moodi rasestuda ei õnnestunud, siis viimase õlekõrrena sai ära proovitud ka kehaväline ehk kunstlik viljastamine ehk katseklaasi viljastamine. Paraku ei andnud see loodetud tulemust. :(


Vesi. Foto: netist.
 Umbes samal ajal kilpnäärme alatalitusele omaste sümptomitega tekkis ka see, et mul on pidev janu. Kui osad inimesed kurtsid, et ei suuda kuidagi piisavalt vett tarvitada siis mina lürpisin vett ka öösel. Veel mingi aeg hiljem märkasin, et silmad on ereda valguse suhtes tundlikumad ja tihtipeale nii kuivad ja kibedad nagu oleks silmad liiva täis. 
 Viimasel ajal olen märganud, et olukord on veel hullemaks muutunud. Hakkasin vastuseid otsima. Miks? Millest? Ja kuidas oma olukorda leevendada saaksin?
 Tookord kui sain teada, et mul on krooniline autoimuunne kilpnäärme põletik siis lugesin ka, et tihtipeale ei pruugi see sugugi ainukeseks autoimuunhaiguseks jääda. Et võib esineda ka mitu autoimuunhaigust korraga. Sellest võib näiteks lugeda siit aga infot selle kohta leidub netis päris palju.
  
 Miks aga just nüüd on olukord hullemaks läinud? 
 Mul on see aasta väga, väga stressirohke olnud. Võin julgelt väita, et see aasta on olnud üks raskemaid ja stressirohkemaid mu elus üldse. Isegi teadmist, et ma ei saa iial lapsi ei mõjunud mulle nii rängalt. See aasta on üks pidev võitlus aga ma pole allaandja tüüp. Ma võitlen! Otsin lahendusi ja leevendust. On olnud perioode, kus suutsin kõige selle kõrval veel enda tervise eest päris korralikult hoolt kanda (AIP toitumise periood) aga on olnud ka perioode, kus pean lausa sundima ennast ja kordama endale "Eda, sa saad hakkama! Eda, sa suudad võidelda!" 
 Eks sellise pika raske perioodi tulemusel hakkavad terviseprobleemid ka võimenduma :( 

 Ühesõnaga midagi tuleb ette võtta. Peab ometi leiduma lahendus!
Seda enam, et pidev suukuivus on ebameeldiv ja ohtlik võib see suurendada ka paljude seisundite ja haiguste riski: 

 • suu limaskesta ja hambajuurt ümbritseva periodonttaalkoe kahjustus, igemehaigused
 • suu limaskesta haavandumine 
 • kaaries, hammaste lagunemine
 • suulimaskesta ja keele infektsioonid
 • neelamishäired
 • hambaproteeside kandmise raskused
 • kõnehäired
 • maitsmishäire
 • seede - ja toitumishäired
 • halb hingeõhk
 • bruksism ehk hammaste tahtmatu ülemäärase jõuga kokkusurumine ja krigistamine
 • mälumisliigutuste tegemine ilma toidupalata suus
 • aktiivsest elust eemaletõmbumine, depressioon, stress, südamevalu
 • kuivus ninas
 • muutused haistmises
 • kuivad või punetavad silmad
 • kõhukinnisus
 Ilma piisava süljeerituseta võite pikemas perspektiivis kaotada hambad tulenevalt ülemäärasest hambakivi, kaariese või igemepõletiku tekkest juba väga varajases eas või tekitada soodsa kasvupinnase suusisestele bakteritele ja infektsioonidele. Samuti jääte ilma tervest hulgast toidus sisalduvatest  vajalikest toitainetest juhul, kui pole piisavalt sülge, mis tagaks korraliku mälumise, neelamise ja seedimise. 
 Suu läbivaatus ei näita alati mingeid muutusi. Kuiva suud kurtvatel patsientide limaskestad võivad tunduda absoluutselt tervena ja niiskena. Esimene märgatav muutus võib olla valge, vahutav sülg. Harvem juhtub, et limaskestad on selgelt kuivad ja paksud. 

Sülje põhilised ülesanded on:
 • loputada suuõõnt, puhastades hambaid ja limaskesti ning vältides infektsioone
 • niisutada suuõõnt, tagades keele, põskede ja igemete normaalse liikuvuse - see on tähtis näiteks kõnelemisel ja mälumisel
 • vältida hammaste lagunemist, kaariest, hambakivi ja igemepõletikke, sülje kaudu toimub hambaemaili remineraliseerumine
 • hõlbustada toidu mälumist ja allaneelamist, sülje eritumine on oluline ka toidu maitse tundmiseks
 • seedeprotsessi, eriti tärklise lõhustamise algatamine süljefermendi amülaasi mõjul

Miks suu kuivab?

1. Ravimite kõrvaltoime. 
Suukuivust võivad põhjustada näiteks valuvaigistid, allergia -ja astmaravimid, diureetikumid, nn külmetusravimid, langetõve ja Parkinsoni tõve ravimid, samuti uriinipidamatuse, rasvumise ja akne vastased ravimid ning vaimset tegevust mõjutavad preparaadid.
2. Haigustega kaasnev suukuivus.
Süljenääret kahjustavad näiteks Sjögreni sündroom, suhkruhaigus, kilpnäärme alatalitus, reumatoidartriit, vererõhuhaigus, ajuinfarkt ja mumps. Suukuivus kaasneb ärevuse ning meeleolu - ja söömishäiretega, aga ka ninahingamist takistavate haiguste ja näonärvi halvatusega. C-hepatiidiga koos põeb süljenäärmepõletikku umbes 15 % haigetest. Suukuivus kaasub ka dementsuse, Alzheimeri tõve ja kehvveresuse ning tsüstilise fibroosiga. 
3. Trauma.
Suukuivust põhjustavad näo -ja kaelapiirkonna, süljenäärmete ja viimajuhade trauma ning nimetatud piirkondi juhtivate närvide vigastus kirurgilise manipulatsiooni või trauma tagajärjel. 
4. Teatud ravi.
Suukuivuse võib kaasa tuua pea, näo ja kaela kiiritus - ja keemiaravi, süljenäärmete kirurgiline eemaldamine ja kunstneeruravi. 
5. Veekaotus.
Palaviku, oksendamise ja kõhulahtisusega on suukuivus tavaline, selle toovad kaasa ka verekaotus ja ulatuslik põletus. Lisaks põhjustab suukuivust suur füüsiline koormus ilma piisava vedelikutarbimiseta (sageli algajatel liigusinatel tervisesportijatel), samuti kestev päevitamine, soojamaareis, liigne saunatamine.

Vanemas eas tekkivat suukuivust seletatakse sageli ealiste muutustega (näit. menstruatsiooni lõppemise järgsed aastad). Vananemine iseenesest suukuivust ei põhjusta, vanema ea suukuivus on seotud mõne kaasneva haiguse või ravimitega.

6. Töökeskkond ja elustiil.
Elu ja töö kuiva õhuga ruumides, tolmune töökeskkond tingivad suukuivust, samuti suitsetamine, närimis -või põsetubakas, alkohol ja narkoained. 
 Suukuivus tekib harjumusliku suu lahti hingamise, kuiva toidu ja vähese vedelikutarbimise tagajärjel. Samuti tekitab suukuivust raua puudus organismis ehk aneemia. Rääkimisel toimub intensiivne suuhingamine, mis veelgi suurendab olemasolevat kuivust. 

7. Sjögreni sündroom. Tundmatul põhjusel tekib krooniline põletik, mille tagajärjeks on suu ja silmade kuivus. Sjögreni sündroomiga patsientidel toimuvad muutused paljudes eksokriin näärmetes, kuid kõige rohkem sülje -ja pisaranäärmetes. 

 MINU KOMMENTAAR:
Leidsin ehmatavalt palju ühist loetletud punktidest. Hiljuti olin sunnitud tarvitama kanget valuvaigistit. Mul on mingi kõhr kasvanud vasakusse õlaliigesesse ja see surub närvile. Valu on päris korralik ja kätt sellepärast korralikult liigutada ei saa. Eriarstile saan alles 31, oktoobril. Siis selgub edasine ravi. Käsi hakkas tunda andma selle aasta kevadel. Lootsin, et on mööduv nähe ja kasutasin seni Olfen geeli jms aga mõttetu raha raiskamine vaid. Valu ei möödunud. 
 Olin hiljuti pikalt külmetushaigusega haiguslehel ja loomulikult tarvitasin ka külmetusravimeid.
 Stressiperioodi alguses kirjutas perearst välja Diazepam-i, sest tekkis olukord kus enam ei suutnud ööde viisi korralikult magada. 
 Mul on kilpnäärme alatalitus. 
 Liigestega on samuti midagi toimuma hakanud. No need saavad muidugi korralikku vatti ka praegu. Päevas ikka keskmiselt 18 000 sammu (ca 11- 12 km!), tööpäevad on pikad ja töö on vastutusrikas, kaalukest niisamuti omajagu mida mu jalad üleval hoidma peavad jne Pole ka ime, et liigesed protestima hakkavad. 
 Mul on lapsest saadik tolmuallergia ja krooniline nohu tänu millele hingan siiamaani põhiliselt suu kaudu. 
 Kodus kasutan õhuniisutajat aga töökeskkond on kuiv ja üsna tolmune. Kindlasti pean leidma tööl aja, et rohkem vett juua. Seda enam, et suu kogu aeg kuivab ja meeletu janu on. 
 Samuti hakkasin uuesti suitsetama stressi tagajärjel :( Saaks sellest lollist kombest ometi lahti. Mingi tervislikum alternatiiv tuleks leida, mis rahustaks. Stressi tuleks loomulikult vältida, sest stressis või tugevalt erutunud, lihtsalt närviline olles võimendab see suukuivust veelgi. Ma stressi olukorras higistan rohkem ja see suurendab samuti suukuivust. 

Mida teha?
Kahjuks ei ole tihti võimalik suukuivust põhjustavat haigust välja ravida. Vaevusi leevendavaid võimalusi aga on õnneks palju. 

 • Pese hambaid soovitavalt pärast igat toidukorda, kasuta pehmemat hambaharja. Kasuta õigeid tooteid. Hambapasta peaks sisaldama floriide, olema mahe ning ilma mentooli ja vahu tekitava komponendita. Osa hambapastasid, suuspreisid ja -geele sisaldavad süljeensüüme, parandades või asendades sülje enda kaitseomadusi (nt Biotene, xerostom ja Buccotherm). 
-  Fluoriidiga hambapastad langevad välja. Kirjutasin fluriidi kahjulikkusest juba ühes oma varasemas postituses ja seda saab lugeda siit. Fluoriidi kahjulikkusest on põhjalik artikkel näiteks siin. Aga üht-teist on siit kõrva taha panna küll. Pehme hambahari on juba kasutusel. Biotene hambapasta on muidu meil ka apteekides täitsa saada siin. Plaan on see ära katsetada. 
Hambapasta kuivale suule. Müügil näiteks Apotheka apteekides.
 • Ravi. Hambaarst aitab hinnata suuhügieeni, suulimaskestade seisundit ja seeneinfektsiooni nähte. Vajadusel saab määrata ravi. Alkoholiga suuveed ei ole suukuivuse korral soovitatavad, kuna suurendavad kuivustunnet ja niigi häirivat valulikkust. 
-  Viimasel hambaarsti külastusel tehti kontroll. Lasin ka pisut tekkinud hambakivi eemaldada. Nüüd võiks uuesti minna ja nõu küsida mida ette võtta suukuivusega. Loodan sealt infot juurde saada. Biotene suuvee kohta saab infot siit.
Biotene suuvesi ja suu niisutussprei. Foto: netist.
 • Niisuta suud. Sülje vähenemist saab osaliselt leevendada, kui suud sageli niisutada puhta veega. Olemas on ka niisutusspreid. Võid proovida ka jääkuubikute imemist, külm ergutab süljenäärmeid ja jää sulamine kestab pikemalt kui suutäie vee neelamine. Öist või varahommikust suukuivust saad leevendada määrides õhtul suuõõnt vaseliini või oliivõliga. Maitse muudab meeldivamaks vähene piparmündiõli lisand. 
- Öäkk. Eelistaks kookosõli. Lisaks niisutavale omadusele on sel ka antibakteriaalne toime. Kookosõli kasulikkusest kavatsen samuti millalgi põhjalikumalt kirjutada. Samuti oil pullingust. Sellest saab lugeda näiteks siit. Niisutuspreid võiks samuti apteeki uurima minna. 
Suud niisutav sprei. Müügil näiteks Apotheka apteekides. 
 • Erguta süljenäärmeid. Aitavad suhkruvabad sorbitooli või ksülitooliga närimiskummid. NB! Suhkrut sisaldavad tooted suurendavad kaariese riski. Süljenäärmete töö ergutamiseks on retseptiravimid, vaevust leevendavad ka mitmed käsimüügiravimid, näiteks kurguvaluvastased imemistabletid. 
- Olen eelistanud seni Jenkki närimiskummi.
Ksülitooliga Jenkki närimiskumm. Foto: netist. 
 • Toitu õigesti. Vähenda kohvi, musta tee ja teiste kofeiini sisaldavate jookide joomist. Magusate ja hapude toiduainete söömist tasub samuti piirata, sest nendega kaasneb hammaste lagunemise risk. Toit peaks olema pehme, parajalt maitsekas. Vältida tasub kuiva, kõva, karedat ja vürtsikat toitu. Söögi kõrvale joo rohkelt vedelikku (kuni 2 liitrit päevas), et hõlbustada neelamist ja parandada maitsetundlikkust. Hea on puhas joogivesi, kergelt gaseeritud vesi või vähese rasvasisaldusega piim. Lõpeta suitsetamine ja närimis - või põsetubaka tarvitamine, piira alkoholitarbimist. 
- Kohvi, suitsetamine. Paneb ohkama. :( Enda õigustuseks võin öelda, et kahe liitri vee ärajoomine õnnestub mul "lõdva randmega" :D Eelistangi puhast vett. Lisaks tarvitan veel mereriisi jooki. Väga paljude heade ja kasulike omaduste pärast. Mereriisi kohta saab lugeda siit
Puhas joogivesi. Foto: netist. 
 • Niisuta õhku. Eluruumide õhuniiskus on normi piires siis, kui see on 40-60%, "euroremonditud" kontorites ja korterites on õhuniiskus aga sageli 12-25%. Magamistoa õhku saad niisutada näiteks ultrahelil põhineva seadmega. 
- Kodus on õhuniisutaja olemas juba aastaid. Kuukingade meeleheaks. Ja tuleb välja, et ka mulle endale tuleb see kasuks. Tööl on olukord kurvem. Lisaks on töökeskkond ka tolmune :( Nooh, vast leian lahenduse. 
Õhuniisutaja Sencor SHF 900. Foto: netist.
 • Leevenda silmakuivust. Suukuivusega kaasneb tihtipeale ka silmakuivus. See on sageli üks Sjögreni sündroomi avaldumisvorme. Leevenduseks sobivad kunspisarad. 
- Jutt jumala õige. Olen ka silmade kuivusega tõsises hädas. Eriti just viimasel ajal. Olen kasutanud silmatilkasid aga tundub, et tuleb see väljaminek ka veel teha ja uuesti osta. 
Libestavate ja niisutavate omadustega Navi Vision silmatilgad. Müügil näiteks Apotheka apteekides.

Info on kokku pandud netis leiduva info põhjal. Põhilise info sain siit.

 Lisaks leidsin veel asjaliku artikli (siin) kuidas leevendada ja ravida halba hingeõhku. Suukuivuse korral on ju ka see jama kaelas. 


7 moodust kuidas leevendada ja ravida halba hingeõhku.

 Pole midagi ebameeldivamat kui rääkida inimesega, kellel on halb hingeõhk. Paljud neist haaravad niisuguses situatsioonis nätsu või mündimaitselise dražee järele, kuna see võimaldab lühiajaliselt probleemi varjata. Niisugune lähenemine ei elimineeri aga halva hingeõhu põhjust, mis on paljudel puhkudel tingitud hoopis toitainete puudusest. Halb hingeõhk võib olla seotud nii tervisehäirete, toiduvalikute kui halbade harjumustega.Soovitame  7 looduslikku võimalust ravida halba hingeõhku õigete toiduvalikute abil.1. Joo rohkem vett.
Dehüdratsioon on üks halva hingeõhu kõige tavalisemaid põhjusi. Vähene joomine põhjustab halbade bakterite pidutsemise suus ja sellest tulenevalt halba hingeõhku. Tillukesed mikroobid toituvad suhu jäänud toiduosakestest, vabastades halvalõhnalisi jääkprodukte, mis panevad hingeõhu lehkama. Ja sülje vähesusest tingitud kuiv suu ainult halvendab probleemi.
Vett juues aitad sa kaasa antibakteriaalse sülje tekkimisele. Kuna sülg on täis hapnikku, on pahalastel palju raskem ellu jääda, kuna nad vajavad vohamiseks hapnikuvaest keskkonda. Samuti sisaldab sülg ensüüme, mis aitavad stimuleerida baktereid neutraliseerivate antikehade tootmist.


2. Lisa menüüsse tsinki
.

Halitoosi ehk halva hingeõhu levinud põhjuseks on tsingi puudus. Tsingil on antimikroobne toime ning see aitab kaasa patogeensete bakterite kahjutuks tegemisele. Kasuta hea imendumisega toidulisandit või söö rohkelt tsinki sisaldavaid toite nagu kõrvitsaseemned, kakao, mereannid etc. Tsingi puudus on seotud viletsa paranemise, madala immuunsuse ja põletikega. Halitoosi korral on tsingi toidulisandi kasutamine igati õigustatud.

3. Kasuta igapäevaselt ravim- ja maitsetaimi.
Kuna halb hingeõhk võib olla seotud ka raskemetallide, pärmseene ülekasvu ja teiste toksiinide kuhjumisega organismis, siis on oluline probleemile seepidiselt läheneda. Üks võimalus on juua nõgeseteed, mis puhastab verd, viib kehast mürke välja, toetab seeläbi maksa ja neerusid, stimuleerib lümfisüsteemi ja turgutab neerupealseid – kõik see aitab halitoosi kõrvaldada.

Nõgese kõrval võib kasutada ka lutserni idusid, peterselli, piparmünti, tilli, apteegitilli, salveid, lagritsajuurt, võilille, kuldjuurt, punast päevakübarat, metsikut jamsi, mürri, sidrunit ja klorofülli (nt. klorellat – ainurakset vetikat, millel on planeedi kõrgeim klorofülli sisaldus).

4. Võta piimhappebaktereid.
Halva hingeõhu põhjustajaks on sageli ka vilets soolefloora. Kui seedesüsteem on antibiootikumidest, ainevahetusjääkidest ja viletsatest toiduvalikutest tekkinud patogeensete bakteritüvede poolt üleujutatud, võib probleem kergesti väljenduda ka ebameeldiva suulõhnana.

Kui kannatad aeglase seedimise, kõhukinnisuse, soolehaiguste käes on suur tõenäosus ka halva hingeõhu tekkimiseks. Need konditsioonid tekitavad üleliigseid gaase, millest palju väljub ka suu kaudu. Siinkohal võib aidata piimhappebakterite lisamine menüüsse – kvaliteetse (suhkruta) jogurti, keefiri ja hapukapsa söömine. Teelusikatäis orgaanilist õunaäädikat koos klaasitäie veega pisut enne sööki aitab seedimist parandada. Uuringute kohaselt aitab piimhappebakter nimegaLactobacillus salivarius otseselt suusolevate halbade bakteritega võidelda ja vähendada või kaotada lenduvaid väävliühendeid, mis halba hingeõhku tekitavad. Seega, probiootikumide ostmisel pöörake
tähelepanu, et antud bakter segus olemas oleks!


5. Kaasa menüüsse rohkem toortoitu.
Söö rohkem krõmpsuvaid ja kiudainerikkaid puu- ja juurvilju: porgandeid, sellerit ja õunu, eelistatavalt orgaanilisi. Need aitavad eemaldada kattu, mis võib samuti antud kaebusi põhjustada, lisades samal ajal kehasse immuunsust parandavaid toitaineid. Lisaks aitab toortoit suurendada bakteritsiidse sülje tekkimist.


6. Kurista kurku soolveega.
Soolveega kuristamine aitab eemaldada baktereid kurgust ja igemetelt. Soovitatav on kasutada Himaalaja soolakristalle.


7. Kaalu sooltepuhastuse tegemist.
Tõeliselt halva hingeõhu korral võib kahtlustada kehas kõrgenenud toksilisuse taset. Võiksid kaaluda käärsoole puhastuskuuri ja seejärel maksadetoksi kuuri.


NB!   Kui otsustad kasutada ajutise lahendusena suuvett või spraid, vali kindlasti niisugune, mis ei sisaldaks alkoholi! Alkohol aitab kaasa halva suulõhna tekkimisele, samuti näitavad uuringud seost rohkem kui 25% alkoholi sisaldava suuvee ja suuõõne vähi vahel.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar