teisipäev, 29. mai 2018

Idandamine täisautomaatse idandamismasinaga.


  Autoimuunhaiguste või kilpnäärme alatalituse korral sobivast toitumisest kirjutavates artiklites on kõigis mainitud ka idandeid. Olen mõelnud juba ammu, et võiks ise ka idandeid tarvitama hakata aga poest ostes on need üsna kallid. Oli plaan, et hakkan siis ise idandama. Ja just siis, kui mul see plaan tekkis nägin ma poes raamatut idandamisest. Ja kuna see oli suure soodustusega, siis ostsin selle ära. 
 Kahjuks on see raamat praeguseks läbi müüdud aga võimalik, et soovi korral saab selle ehk Raamatuvahetusest. Ma olen sealt mitu head raamatut saanud, mis ammuilma läbi on müüdud. Raamatuga saab lähemalt tutvuda siin. Väga asjalikku infot idandamise kohta ja idandite kasulikkuse kohta saab lugeda ka siit. Igal juhul tundub, et tõeline supertoit! 


Raamat Kodune idandamine. Pilt: netist. 

 Lugesin raamatu läbi ja mõtlesin, et oi nüüd hakkan küll ise idandama aga no mitte polnud viitsimist pidevalt veega mulistada, et seemneid loputada ja niisutada. Ja nii mul see idandamise mõte soiku jäigi. Kuni ühel päeval Aliexpressis ringi tuhlates jäi silma selline asi, nagu idandamise masin. Esimene mõte oli, et jummel misasju kõike välja pole mõeldud. Loomulikult tekkis huvi ja asusin asja lähemalt uurima. Vaatasin ja võrdlesin erinevaid pakkumisi ja mis võimalused neil masinatel, siis on ka. Ja lõpuks langetasin otsuse selle toote kasuks. Küsisin veel enne ostu sooritamist müüjalt igasugu asju ja müüja vastas alati hästi kiiresti ja saatis mulle isegi video kuidas seda masinat kasutada. 
 Lisaks lubas müüja ka kingitusena kaasa adapteri. 


Müüja saadetud pilt mulle kingitusena saadetavast adapterist. 

 Niisiis oli otsus tehtud ja tellisingi omale selle masina ära. Pakk tuli ilusti kohale ja kõik oli ilusti töökorras. 


Idandamisaparaat tuli kohale sellises kastis. Pildi saatis müüja. 
 Minu idandamismasin on kolme korruseline ehk, siis idandada saab kolm korrust korraga. Ühesõnaga vajadusel saab päris suure koguse korraga valmis teha. Plastkarpidesse pakitult säilivad idandid külmkapis 6-7 päeva. 


Minu Aliexpressist tellitud idandamise masin. Pilt: aliexpressi lehelt. 


Mida see idandamise masin siis endast kujutab? 

 Masin koosneb järgnevatest detailidest: 

1. Alumine mootoriga osa, kuhu käib vesi. 2. Idandamise nõu. 3. Idandamise nõu kaas. 4. Idandamise alused (minu valitud mudelil on neid aluseid 3 tk) ja soovi korral saab lisaks valida veel pealmise surve plaadi. 5. Veepumba toru. 6. Dušsiotsik. 7. Päikesekaitse. 

 Valisin selle surve plaadi ka, sest idandid kasvavad tugevamad ja on värskemad ja mahlakamad. 

Surveplaat. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Masin töötab hästi vaikselt. Ainult iga 20 minuti tagant, kui dušš tööle hakkab on kuulda õrna veevulinat. Mul on selle kohta ka video aga kahjuks on see bloggeri jaoks liiga suur :(  Kes siiski soovib näha, kuidas see masin mul töötab, siis andke teada, saadan teile video mailile. 

 Idandamisaparaadi tehnilised andmed:


  Minul on kolmekorruseline. Tellides saab valida mitme idandamistaldrikuga masinat soovid. Lisaks siis veel soovi korral ka pealmine taldrik, mis aitab idanditel tugevamaks ja mahlasemaks kasvada. 

Idandamismasina mõõdud ja muud andmed. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Masin on valmistatud PP plastist. Vastupidav kõrgetele temperatuuridele ja tugev (löögikindel). 

Masina valmistamiseks kasutatud plast on ohutu, talub kõrgeid temperatuure ja on tugev. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

Idandamismasin on valmistatud BPA vabast plastikust. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Idandamismasinal on temperatuuri valimise võimalus. Hästi pole selle mõttest meie kliimas aru saanud, sest meil on toas aastaläbi enam-vähem sama temperatuur. 

Talv: mungoad, sojaoad, mustad oad, punased oad. Vali see, kui väljas on alla 15 kraadi sooja.
Kevad/Sügis: mungoad, sojaoad, mustad oad, punased oad. Vali see, kui väjas on rohkem, kui 15 kraadi sooja.
Suvi: mungoad, sojaoad, mustad oad, punased oad. Vali see, kui väljas on rohkem, kui 35 kraadi sooja. 
 Tänase päeva korral vist tuleks kasutada nuppu "SUVI", sest minu välistemperatuuri mõõtja näitas hommikul enne kümmet juba 45 kraadi sooja :D Päike küll paistis peale aga jõhkralt kuum ilm on küll täna. Esimest korda, kui seda masinat kasutasin, siis valisin "KEVAD/SÜGIS" režiimi. Aga nagu tootetutvusest näha saab, siis masin on intelligentne ja kontrollib ise temperatuuri ja lülitab soojenduse välja, kui temperatuur tõuseb üle 28 kraadi. 

Idandamismasin on automaatne temperatuuri reguleerijaga. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Masinal on 4 nuppu. Sisse/välja lülitamise nupp ja 3 temperatuuri valimise nuppu. 

Idandamismasinal on 4 nuppu. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Idandid saavad valmis väga ruttu. Idandid sisaldavad suurima võimaliku hulga C-vitamiini 72-tunnise idandamise järel – just siis tuleks selle vitamiini saamiseks idandid ära süüa. Pärast seda hakkab idu kulutama C-vitamiini juba oma tarbeks.

Juba peale esimest päeva on seemnetel juba väikesed idud kasvanud. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Valmis idandeid võid lisada smuutisse, salatisse, suppidesse, köögivilja või vokiroa sisse või näksi neid niisama vahepalaks (on tõesti väga maitsvad).

Valmista maitsvaid toite lisades neile idandeid. Pilt: Aliexpressi lehel. 

 Olin koju ostnud erinevaid seemneid idandamiseks. Kvartali Keskuse ökopoest 3 pakki, mis kohe ka kõik kasutusse läksid. 
 Mild Aromatix Mix, mis on õrn-aromaatne seemnete segu. Pakis on läätsed, mungoad ja valge redise seemned. Kerge hõrk maitse annab erilise hõngu suppidele, kastmetele ning paljudele teistele toitudele. 

Mild Aromatic Mix. Pilt: netist. 

 Gourmet Mix on klassikaline hõrgu maitsega. Sisaldab hariliku läätse, aedrõika ja rukola seemneid.  Sobib kasutada salatites, eel - ja põhiroogades ning paljudes teistes toitudes. 

Gourmet Mix. Pilt: netist. 

 Wellness Mix on õrna maitsega. Sisaldab mungoa, aasristiku, hariliku läätse ja aedrõika seemneid. Sobib lisada juurviljatoitudele, suppidele, salatitele ja paljudele teistele roogadele. 

Wellness Mix. Pilt: netist. 
 Need kõik olid väga head. Tõeliselt mahlakad ja maitsvad. Panin neid oma hommikusmuuti sisse ja näksisin niisama vahepalaks. Toitude sisse pole veel panna jõudnud. Tarvitasin enne ära :D 

Ja Kesklinna Kaubahalli ökopoest ostsin paki mungoa seemneid, paki alfalfa ehk lutserni seemneid ja paki linaseemneid. Neid ei ole veel proovida jõudnud. 

Alfalfa seemned idandamiseks. Pilt: netist. 
Mungoa seemned idandamiseks. Pilt: netist. 
Linaseemned idandamiseks. Pilt: netist. 

 Kuna teadsin, et osad seemned on hästi pisikesed, siis ostsin sealt ka spetsiaalse fliispaberi idandamis "taldrikute" jaoks. Ainult, et suurus on neil pisut väiksem, kui minu idandamismasina "taldrikud" ja paberile pidin lõikama keskele väikese augkuese, et seda üldse kasutada saaks (minu idandamismasinal on keskel veepumba toru). 

Fliispaber idandamisnõude jaoks. Pilt: netist. 
 Ma vägagi tõenäoliselt ostan neid Kvartali Keskuse ökopest ostetud seeemnesegusid veel ja nende seemnete alla on kindlasti tarvis mingit paberit. Kas siis spetsiaalset fliisbaberit või sobib ka tavaline köögipaber. Kuna seemned on pisikesed, siis võivad nad idandamistaldrikute vahedest läbi kukkuda ja dušši ära ummistada.   Mul muide nii mõne seemnega juhtuski. Mul polnud siis veel fliispaberit ostetud ja tavalist köögipaberit kah ei taibanud panna. No ja loomulikult ummistasid need seemnekesed mu duššiotsiku ära. Märkasin seda kohe, sest veejuga polnud enam ühtlane (ei kostunud enam ilusat ühtlast veevulinat). Võtsin dušsiotsiku ära ja õnneks käib see lahti. Pesin ta voolava vee all puhtaks ja panin kokku tagasi. Aga, et ennast sellest tööst säästa, siis mõistlik on seemnete all paberit kasutada. 

Kuidas idandamismasinat kasutada? 

 Kõigepealt on sul muidugi idandamiseks mõeldud seemneid vaja. 

 Idandamiseks sobilikud on näiteks kõrreliste seemned: nisu, rukis, oder ja kaer. Kuid kõige rohkem kasutatakse liblikõieliste seemneid: läätsed, mungoad, kikerherned, lambalääts, ristik, lutshern jt.
 Erilise maitsega idandid saadakse aga ristõielistest: rõigas, redis, sinep, rukola, brokkoli, ürt-allikkress jt (need on palju teravama maitsega, seega soovitatakse kasutada koos mahedamaitseliste seemnetega). 
 Söödavaid idandeid saadakse ka päevalille, kurgi, kõrvitsa, tatra, seesami, peedi, sibula jt taimede seemnetest. 
 Kõige pehmema maitsega ja kõige kergemini idandatavad on lutsern ja munguba. 
 Vürtsikama maitse saamiseks sobib lisada lutserni ehk alfa-alfa sisse brokkoli, kressi või redise seemneid. 

NB! Idandamiseks valige seemned, mille kvaliteeti te teate. Vigastatud, hallitanud ja muul moel kahjustunud seemned ei sobi idandamiseks, ka ei tohi osta seemneid seemnekauplustest, sest need on puhitud ehk mürgised!

 Pane idandamismasina mootori osa lauale. Masinal on põhja all kummist jalad ja seepärast on masin tõesti väga vaikne. Ainult iga 20 minuti tagant, kui hakkab tööle dušš on kuulde õrna veevulinat. Mulle see heli väga meeldib. Kuidagi rahustav ja tekitab kevadise tunde :)

Idandamismasin töötab väga vaikselt. Masina jalad on kummist. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Nüüd vala alumisse, mootoriga osasse vesi. Seda kuipalju vett tuleb tuleb panna on näha, sest masinal on see näidatud. 

Idandamismasinal on märge kui palju vett tuleb sinna valada. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Masinat on väga lihtne puhastada ja ka vee vahetamine on hästi lihtne. Hea mugav, sest masin teeb kõik automaatselt ära. Niisutab seemneid ja tärkavaid idandeid iga 20 minuti tagant. Ise jälgib ka temperatuuri. Väga mugav, kui praktiliselt terve päev tööl pead olema. 

Automaatne niisutussüsteem. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Nüüd aseta oma kohale veetoru. Suru see vastavasse auku ja tõsta  peale idandamise nõu osa. 

Idandamise nõu. Pilt: Aliexpressi lehelt. 
 Seemneid on mõistlik enne idandamistaldrikutele panemist enne leotada. Vett on küll masinal väga lihtne vahetada aga vesi püsib kauem puhas, kui seemned on eelnevalt leotatud. 

Idandamistaldrikud. Komplektis on neid kolm. Pilt. Aliexpressi lehelt. 
 Mina unustasin oma seemneid enne leotada ja vesi oli üsna varsti pruunikas. Eemaldasin duššiotsiku ja tõstsin idandamisnõu kogu kupatusega masina pealt ära ja valasin selle vee ära ning valasin uue vee. Seda oli tõesti lihtne teha. 
 Kusjuures tegelikult on Aliexpressist leida ka selle kohta infot:

Siin on näha erinevate seemnete leotamise aeg, idandamise aeg, kuipalju seemneid ühele taldrikule panna, kui tihti vett võiks vahetada, kas seemned vajavad varjutamist ja kus neid idandeid kasutada võiks. Pilt: Aliexpressi lehelt.

Ja veel sellise tabeli leidsin: 

Erinevate seemnete leotamise aeg, idandamise aeg, kuipalju seemneid ühele taldrikule panna ja kui tihti vett vahetada. Pilt: Aliexpressi lehelt. 
 Laota võimalikult ühtlaselt seemned taldrikutele. Kuipalju neid seemneid ühele taldrikule panna võib on samuti tabelites kirjas. Väga tihedalt ei tohiks panna, sest õhk ja vesi peavad saama ikka läbi käia. 

 Nüüd tõsta taldrikud järjest idandamisnõusse üksteise otsa. Alguses on nad kõik masina allosas üksteise otsas aga, kui seemned idanema hakkavad, siis kerkivad ka need taldrikud kõrgemale. Allapoole tasub, siis panna sellised suuremad ja tugevamad seemned nagu mungoa seemned, kikerherned ja oad. Pisemad ja kergemad seemned võiks ülespoole panna. Kui taldrikud on paigas, siis paigalda duššiotsik.

Dušš töötamas. Pilt: Aliexpressi lehelt. 
  Nüüd kata idandamisnõu kaanega. 

Õhuaukudega idandamisnõi kaas. Pilt: Aliexpressi lehelt. 

 Kui vajalik, siis saad idandamisnõu katta ka päikesekaitse kattega. 

Päikesekaitse kate. Pilt: Aliexpressi lehelt. 
  Ja nüüd pole muud, kui lülitada masin on/off nupust sisse ja valida temperatuur. Kogu ülejäänud töö teeb ära idandamismasin. Jälgib temperatuuri ja niisutab seemneid. 
 Siin pildiseerias on näidatud millegipärast, et duššiotsik on juba paigaldatud aga seemneid veel taldrikule pandud pole. Tegelikult on mugav seemned enne taldrikule panna ja siis idandamisnõusse tõsta. 
Siin on ära näidatud kuidas idandamismasinat kasutada. Pilt: Aliexpressi lehelt. 


 No ja siin nüüd minu tulemus. Kahju, et videot siia laadida ei lase. Väga lahe on seda dušši töötamas näha. 

 Esimest korda tehes ei osanud veel seemneid ühtlasemalt taldrikule panna ja seega on mul need ebaühtlaselt. Eks masina kasutamisega tuleb ka vilumus. 

Minu seemnekesed peale esimest idandamispäeva. Foto: erakogu. 

 Vahepeal vahetasin taldrikute asetust idandamisnõus. Tõstsin väiksemad ja õrnemad ülespoole. Igal juhul läks mul lõpuks kõik segi, mis seemned mis korrusel asuvad. 

Siin on näha väiksemad seemned. Idud on juba suuremad. Pilt on tehtud kolmanda päeva hommikul. Foto: erakogu. 


 Siin on näha suuremad idandid valmiskujul. Mul pole õrna aimugi milline seemnesegu see täpselt on. Igal juhul oli selles kõige rohkem mungube. Mõnusalt krõmpsud, maheda maitsega ja hästi mahlased. 

Idandid on valmis tarvitamiseks. Foto: erakogu. 
 Ja siin on väiksemate seemnete segu. Natuke nagu kurgi ja redise maitsega. Väga maitsvad ja mahlased. 

Väiksemad idandid on valmis tarvitamiseks. Foto: erakogu. 

 Ja veel üks seemnesegu. Selline keskmise suurusega. 

Idandid on valmis tarvitamiseks. Foto: erakogu. 
 Ja, et midagigi näidata, kuidas mul see idandamismasin töötab, siis tegin videost ühe pildi.

Veepump töötamas. Foto: erakogu. 

 Ma olen praegu neid idandeid vaid smuutide sisse pannud ja niisama vahepalaks näksinud aga netis on väga suur hulk retsepte, kus on kasutatud ka idandeid. Googeldades leidsin võrratult ahvatlevaid pilte. 

Kasuta idandeid wokiroa sees. Pilt: netist.
Kasuta köögiviljadega praetud riisi sees. Pilt: netist.
Siin kasutatud vokiroog krevettidega sees. Pilt: netist. 
Vokiroog kana ja köögiviljadega. Pilt: netist. 
Kasuta idandeid salatis. Pilt: netist. 
Praetud riis idanditega. Pilt: netist. 
Veel üks salat idanditega. Pilt: netist. 
Lisa idandeid oma põhiroa sisse. Pilt: netist. 
Tee võileib tervislikumaks tõstes peale idandeid. Pilt: netist. 
Veel üks ahvatlev vokiroog idanditega. Pilt: netist. 

 
Idandid supis. Pilt: netist. 
 
Veel üks supp, kus sees ka idandid. Pilt: netist. 

 Ka siin on pilte toitudest, kus on ka idandeid kasutatud. 
Siin lingil olid nii ahvatlevad idanditega retseptid. Hetkel millegipäradst Eurooplastele pole see leht kättesaadav. Mõned päevad tagasi veel sai näha. Ehk nad teevad ikka uuesti kättesaadavaks. Igal juhul oli seal tõesti väga ahvatlevaid retsepte. 
 Põhimõtteliselt aga leiab ka piisavalt retsepte lihtsalt googeldades. 

Mõnusat idandamist! :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar