Kirjutasin kunagi oma blogis, et ema kinkis mulle FiguraGen Weight geenitesti (kirjutasin sellest siin:Minu FiguraGen geenitesti tulemused.). Kuna mingil kummalisel kombel ei olnud mul piisavalt geneetilist materiali (loe: vatiktikku piisava süljega), siis võeti seepärast minuga sealt ühendust. Rääkisime selle naisterahvaga pisut ja lõppes see sellega, et nad otsustasid olemasoleva materjali põhjal teha mulle vitamiinide testi. Selle testi tulemustest kirjutasin siin: FiguraGen Weight geenitest. Vitamiinide test. Nagu sellest testist selgus, siis mul on B grupi vitamiinidega üsna kurvad lood. B-vitamiinid aga on väga olulised! Silma jäi üks asjalik artikkel selle kohta ja ma otsustasin selle ka endale siia talletada, et vajadusel kiirelt üles leida. Artikkel on siit võetud.
Kreeka pähklid. Pilt: artiklist. |
B-grupi vitamiinide puudusel on tõsised tagajärjed.
B1
parimad allikad on päevalilleseemned, maa-, sarapuu-, pistaatsia-,
pekani-, para- ja Kreeka pähklid, pärm, kuumtöödeldud sealiha,
teraviljajahud ja herned.
B-grupi vitamiinide
puudus võib mõjutada inimese aju tegevust. Sellest, et organismil
on mõnest B-grupi vitamiinist vajaka, võivad anda märku näiteks
meeleolumuutused ja väsimus, samuti lihasnõrkus või kaalulangus.Vitamiinid jaotatakse rasv- ja vesilahustuvateks. Rasvlahustuvateks vitamiinideks (ehk nende imendumine, varuna salvestumine ja funktsioneerimine organismis on seotud toiduga saadavate rasvadega ning organismi rasvkoe hulgaga) on vitamiinid A, D, E ja K. Vesilahustuvate vitamiinide alla kuuluvad vitamiin C ja B-grupi vitamiinid, kirjutas toitumine.ee.
Tuntuimateks B-grupi vitamiinideks on B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B6, B9 (folaadid/foolhape) ja B12 (kobalamiinid). Lisaks kuuluvad B-grupi vitamiinide alla ka biotiin ja pantoteenhape.
Vitamiin B1 ehk tiamiin
Vitamiini B1 on peamiselt vaja:
- rasvade, süsivesikute ja aminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks;
- närvisüsteemi, lihaste ning südamelihase talitluseks;
- maomahla
normaalseks tekkimiseks.
Kestev tiamiinipuudus põhjustab beribeerit. Täiskasvanutel hõlmavad selle sümptomid perifeerse närvisüsteemi ja südame talitlushäireid. Puuduse varaste sümptomite hulka võivad kuuluda anoreksia, kaalulangus, vaimsete võimete muutused ja lihasnõrkus. Lastel ilmnevad sümptomid kiiremini, on üldiselt raskemad ja võivad viia südamepuudulikkuseni. Rafineeritud toidu söömine ja kestev alkoholi liigtarvitamine soodustavad vitamiinivaegust.
Päevalilleseemned. Pilt: netist. |
Vitamiin B2 ehk riboflaviin
Vitamiini B2 on peamiselt vaja:
- rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks;
- närvisüsteemi, lihaste ning südamelihase talitluseks;
- nägemisprotsessiks (silmade väsimuse vähendamiseks ja normaalse nägemise tagamiseks);
- naha, limaskestade, küünte ja juuste tervise toetamiseks;
- antikehade
moodustamiseks.
Riboflaviini parimateks allikateks on kuumtöödeldud maks ja neerud, maksapasteet, pärm, mandlid, keedetud vuti- ja kanamunad, lehtkapsas, kõrvitsaseemned, enamik juustudest, kakaopulber.
Praetud maks. Pilt: netist. |
Vitamiin B3 ehk niatsiin
Niatsiini on peamiselt vaja:
- rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks ning valkude sünteesimiseks;
- närvisüsteemi ja lihaste talitluseks;
- nahakahjustuste
paranemiseks.
Niatsiini parimateks allikateks on maapähklid, kuumtöödeldud maks ja neerud, maksapasteet, tuunikalakonserv, kuumtöödeldud linnuliha, pärm, päevalilleseemned, kuumtöödeldud sea- ja veiseliha, kamajahu, kuumtöödeldud kalad, keedetud täisteramakaronid, müsli, enamik juustudest, täisterasai ja -leib, enamik pudruhelbeid, lehtkapsas, kuivatatud aprikoosid, keedetud muna, enamik pähkleid ja seemneid, halvaa, kakaopulber. Organismis võib teatud kogus niatsiini moodustuda aminohappest trüptofaanist.
Keedetud munad. Pilt: netist. |
Vitamiin B6 ehk püridoksiin
Nimetus vitamiin B6 hõlmab kolme ühendit: püridoksiin, püridoksamiin ja püridoksaal.
Vitamiini B6 on peamiselt vaja:
- aminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks (sh valkude lõhustamiseks ja kasutamiseks);
- süsivesikute ja rasvade ainevahetuse tagamiseks;
- paljude bioaktiivsete ühendite (nt serotoniini) tekkeks organismis;
- erütrotsüütide
valmimise protsessiks.
Parimateks vitamiini B6 allikateks on kuumtöödeldud lõhe, sarapuu- ja maapähklid, Kreeka pähklid, pärm, kuumtöödeldud maks, kuumtöödeldud linnuliha, enamik teisi kuumtöödeldud (sh suitsutatud) kalu (nt lõhe, forell, skumbria, räim, ahven), tuunikalakonserv, küüslauk, avokaado.
Ahjus küpsetatud lõhe. Pilt: netist. |
Vitamiin B9 ehk folaadid
Folaate on peamiselt vaja:
- rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamiseks;
- loote närvikoe arenguks;
- erütrotsüütide valmimise protsessiks koos vitamiiniga B12;
- DNA
ning RNA sünteesimiseks kasvuprotsessis ja organismi rakkude
taastootmiseks.
Foolhape on vitamiini sünteetiline vorm, mida looduslikult toidus ei leidu ning mida saadakse rikastatud toidust ja toidulisanditest. Manustatuna muutub ta organismis folaatideks.
Folaatide peamised allikad on lehtkapsas, spinat, oad, pärm, kuumtöödeldud maks, tursamaksakonserv, munakollane, maapähklid, rooskapsas ja brokoli, peet, porrulauk, spargel, nuikapsas. Folaadid on ebapüsivad ja märkimisväärsed kaod toiduvalmistamisel on tavapärased. Kuid kadu sõltub nii konkreetsest toidust kui ka toiduvalmistamise meetodist.
Lehtkapsas ehk kale. Pilt: netist. |
B12 ehk kobalamiinid
Vitamiini B12 on peamiselt vaja:
- aminohapete normaalseks ainevahetuseks;
- erinevate aneemiate ennetamiseks (nt erütrotsüütide valmimise protsessiks koos folaatidega);
- närvikoe
normaalseks arenemiseks.
Toiduga tarbimisest põhjustatud puudust võib täheldada üksnes täiskasvanutel, kes on olnud mitu aastat veganid ning ei ole tarvitanud vitamiini B12 toidulisandeid ega vitamiiniga B12 rikastatud toitu, või ka neist perekondadest pärit imikutel ja lastel, kus mainitud toidu tarbimise mustrit järgitakse. Eakate inimeste vitamiini B12 tase on sageli madal ennekõike B12 vaegimendumise tõttu.
Inimorganismile hästi kättesaadavat ja sobivat vitamiini B12 leidub üksnes loomse päritoluga toitudes. Taimset päritolu toidud võivad sisaldada B12 jääkkoguseid bakteriaalsest saastumisest või käärimise saadusena, kuid nende allikate adekvaatsus on küsitav. Liha, maks, piimatooted, muna, kala ja koorikloomad on eriti head ning keskmises menüüs valdavad vitamiini B12 allikad. Adru ja vetikad sisaldavad bioloogiliselt mitteaktiivseid vitamiini B12 analooge, samuti mõningaid aktiivseid vitamiini B12ühendeid, kuid nende allikate adekvaatsus on ebamäärane. Mõned taimepõhised joogid, nagu näiteks soja-, kaera- ja riisijook võivad olla vitamiiniga B12 rikastatud ning seetõttu on need loomset päritolu toite vältivate inimeste menüüs olulised vitamiin B12 allikad.
Loomaliha. Pilt:netist. |
Olge terved!
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar