See on kõige rohkem küsimusi ja vaidlusi tekitanud teema.
Proovin siin anda mõningast nõu. Millal siis on õige aeg kasta ja milline meetod valida?
Kui üks meetod ja tihedus mõne kuukinga kasvataja jaoks võib sobida, siis mõne teise kuukinga kasvataja jaoks võib see hoopis hukutavalt mõjuda!
Nii, et ühest reeglit, mis kõigile sobib ei ole! Ikkagi tuleb silmas pidada järgnevaid tegureid.
Mis siis on need tegurid mis mõjutavad?
1. Kas taim on ümber istutatud?
Orhideekasvandustes istutatakse väikesed taimed turbapottidesse. Mõnedel juhtudel lausa porolooni sisse (olen ise sellise poroloonist poti oma ostetud kuukinga potist juurepalli alt keskelt leidnud). Kasvanduses taime kasvades seda turbapotti ei eemaldata vaid istutatakse taim koos sellega suuremasse potti. Seega on kõigil ostetud kuukingadel juurepalli all keskel selline turba (või porolooni) "pott". Turvas aga hoiab palju kauem niiskust kui õhku hästi läbilaskev männikoore segu.
![]() |
Orhideekasvanduses istutatakse väikesed kuukingad turbapotti. Pilt: netist |
Kasvanduses on hoopis teised kasvutingimused kui kodus. Seega oleks üsna mõistlik ostetud taim ümber istutada uude puhtasse ja õhku hästi läbilaskvasse männikooresegusse (parima hinna/kvaliteedi suhtega on Kekkilä orhidee substraat).
Kui läbi poti on juba näha hõbedaselt hallikaks muutunud juuri ja ka potis pealmine substraadipind on juba täiesti kuiv siis tegelikkuses on potis sees veel üsna palju niiskust. Kui nüüd sellist, ümberistutamata kuukinga kasta ja liiga tihti siis on väga suur oht oma kuuking üle kasta ja juured lähevad mädanema. See on aga kõige levinum kuukingade hukkumise põhjus.
2. Kas taim on peenekoelises, turbalises orhidee mullas või õhku hästi läbilaskvas männikoore segus?
Kui teil on enda kuuking ümber istutatud ja valitud on õhku hästi läbilaskev substraat siis sellised kuivavad märksa kiiremini läbi ja vajavad seetõttu ka tihedamalt kastmist.
![]() |
Õhku hästi läbilaskev männikooresegu. Pilt: netist. |
3. Kas kasvukoht on päikseline?
Kui teie aknasse paistab enamuse ajast päike siis on selge, et ka temperatuur aknalaual on kõrgem. Ja seega kuivab substraat kiiremini läbi. Ka võib intensiivne tugev päike kuukingadele liiga teha. Kui kastmisel satub mõni veetilk lehele siis päikese käes mõjub see nagu suurendusklaas ja ongi lehel põletus. Lehed on aga kuukingale sama olulised kui terved juured. Lehekaenlast hakkavad kasvama uued õievarred. Kui aga lehti pole piisavalt siis pole ka kohta kustkohast saaks(id) uus/uued õievars/õievarred kasvama hakata.
Liigse päikese vastu saab abi spetsiaalsetest toataimede jaoks mõeldud päikesesirmidest. Taimed saavad piisavalt valgust aga päike ei pääse potte üle kuumendama. Samuti võib päikese varjutamiseks kasutada kodus olemasolevaid vahendeid. Kasvõi mõni tükk kardinatülli vms.
Päikesesirme saab osta näiteks siit.
![]() |
Päikesesirm Cellbesist |
4. Kas kuuking õitseb?
Õitsvate kuukingade veevajadus on suurem.
Rikkalikult õisi. Foto: erakogu. |
5. Kas pott on juuri tihedalt täis (potti vaadates on näha enamuses juuri)?
Kui teil on potis enamuses näha juuri ja märksa vähem substraati siis võib teid õnnitleda, et olete tubli kuukinga kasvataja. 😊
Kuukingad kasvavad looduses puude oksaharudes niiskes kliimas, mitte mullas.
Ka kodus kasvades ei soovi kuukingad suurt potti ja palju substraati. Märksa paremini tunnevad nad ennast väikeses potis ja ka õitsevad siis paremini.
Väiksemas potis kasvades on oht ülekastmiseks ja juurte mädanema minemises tunduvalt ebatõenäolisem. Aga sellised taimed võivad vajada tihedamat kastmist.
![]() |
Pott on tihedalt ilusaid juuri täis. Pilt: netist. |
6. Kas kasvukoht on soe või on teil aken tihti lahti ja õhk aknalaual seega jahedam?
Erandiks on kuumalaine. Siis on õhk nii toas kui õues kuukinga jaoks liiga soe. Aknast tulev õhk ka kuivatab kiiremini. Sel ajal vajavad ka kuukingad tihedamat kastmist.
Samas kui kasvukoht on jahedam ja eriti just öösiti, mil temperatuur veelgi langeb, siis tuleks kasta harvem. Pisut jahedam öine temperatuur aga ärgitab kuukingi uusi õievarsi kasvatama. Seega ühtlases soojas ei pruugi kuukingad nii hästi uuesti õitsema minna.
Talvel võib aknalaual temperatuur vahepeal (eriti öösiti) üsna madalale langeda. Isegi minu renoveeritud/soojustatud maja ja kolmekordsed pakettaknad ei aidanud seda külma päris ära hoida. Arvasin, et enam külma kuskilt ei tule ja aknalaual on samuti üsna soe, siis termomeetriga, mis max ja min temperatuuri näitab selgus, et siiski õhkab aknaklaas üsna palju külma ja öine temperatuur langeb oluliselt.
Hübriidid on temperatuuri suhtes tundlikumad kui tavalised valge, roosa või lillaõielised. Eriti kui aknalauad on kitsad ja taim on vastu aknaklaasi. Sellisel külmal ajal vajavad kuukingad märksa harvem kastmist. Leotada ja pikalt "uputada" sel ajal pole päris hea meetod. Potis märjas substraadis on külmaga oht juurtel mädanema minna.
![]() |
Kuukinga kasvatamiseks parim temperatuuri vahemik. Pilt: netist |
Minu magamistoa aknalaual olev "kosk" Foto: erakogu |
Elutoa aknalaual on mul pisut teistsugune õhuniisutaja. Kuna mul on peale maja renoveerimist väga laiad aknalauad ja need on juba kuukingi täis siis oli seda suht võimatu pildile saada. Aga välja näeb ta selline.
![]() |
Potis on ilus õhku läbilaskev substraat ja näha on ka aktiivseid juuretippe. Pilt: http://lomelindae.blogspot. |
Ühesõnaga mõjutajaid on nii palju. Seega ei saagi kunagi anda üht kindlat kastmistihedust, sest meie kuukingade kasvutingimused võivad olla nii erinevad. Kui mõni kuukinga kasvataja "uputab" oma kuukingi iga nädal, siis teine kastab võibolla ainult 2-3 x kuus (nagu näiteks mina talvel neid kuukingi mis sel hetkel ei õitse).
![]() |
Vasakul värskeltkastetud kuuking. Paremal kastmist vajav kuuking. Pilt: netist |
Ilusad terved kastetud juured on rohelised. Kõik pruunid, pehmed, seest tühjad, plögased juured on surnud. Kui näete oma kuukinga potis selliseid juuri siis on viimane aeg oma kuuking potist välja võtta, kõik sellised surnud juured desinfitseeritud kääridega ära lõigata, lõikekohtadele võib puistata jahvatatud kaneeli pulbrit või puusöe pulbrit (mõlemad on antibakteriaalse toimega ja takistavad mädaniku levikut), võtta uus substraat, valida allesjäänud juurte järgi sobiva suurusega pott (kuuking kasvab ja õitseb paremini väikeses potis) ja oma kuuking ümber istutada.
![]() |
Kastetud, kastmist vajavad ja mädanema läinud (surnud) juured. Pilt: netist |
Teine küsimus mis alati vaidlusi tekitab on kuidas kasta?
![]() |
Spetsiaalne orhideedele mõeldud ümbrispott kus on ilusti näha all põhjas "muna" mis ei lase potil päris ümbrispoti põhja vajuda. Pilt: netist |
Mina "uputan" oma kuukingi nii, et valan kastmisvee kuni substraadipinnani (nii, et lehekael jääks kuivaks), hoian umbes 10-15 minutit, tõstan poti ümbrispotist välja, valan kastmisvee ära ja tõstan ümbrispotti nõrguma. Umbes poole tunni pärast valan uuesti sinna ümbrispoti põhja nõrgunud kastmisvee ära, tõstan poti tagasi ümbrispotti ja panen kuukinga oma kohale tagasi.
![]() |
Kuukinga kastmine "uputamis" meetodil. Pilt: netist. |
Mõned orhideekasvatajad kasutavad alustasse ja valavad kastmisvee otse alustassile ja taim siis ise imab sealt omale niipalju vett kui soovib. See võib toimida kui substraat on hea niiskuseimavusega. On aga oht, et substraadi alumine kiht on liiga niiske aga potis pealpool olevad juured ei saa üldse kastmisvett.
Tänan,sain palju uusi teadmisi,ainult mul ei taha nad õitseda.
VastaKustutaTekstis oli 1 vihje -- mõõdukas jahedus on üks õitsemist soodustav tegur. Võib ettevaatlikult väetistega katsetada. Kui ikka üldse ei õitse -- tasub edasi kinkida. Orhideed õitsevad mõnel inimesel ilma vaevata, teisel mitte...
KustutaSain palju teadmisi juurde,suuremalt jaolt juba olin kursis.Seda niisutajat, tahan sellepärast,et katsetan ka wandadega.Väga huvitav on see kose värk.Millisest poest tasub vaadata?Kui Teil on veel häid nõuandeid,siis olen suur kõrv.
VastaKustuta