teisipäev, 12. juuni 2018

Vanuri hooldaja olla pole sugugi lihtne.


 Kes mu blogi on jälginud see teab, et mu ema oli ca 3 nädalat haiglas. 
 Nüüd on ta küll juba mõnda aega kodus olnud aga ta on praktiliselt voodihaige. Ja samas ma käin täiskohaga tööl! Seega kõik vabad momendid kuluvad ema hooldamise peale. 
 Juba esimesel hommikul kööki minnes sain aimu, mis katsumused mind ees ootama hakkavad. Mul oli ema haiglasoleku ajal puhkus ja ma kasutasin seda aega, et põhjalik suurpuhastus ette võtta. Seda suurem oli mu ehmatus esimesel hommikul peale ema haiglast tulekut kööki minnes. Ta oli öösel köögis käinud. Kuidagi oma käe katki teinud ja kuna ta ilma tugedeta käia ise ei saa, siis oli ta terve köögi verega ära mäkerdanud. Verejärjed viisid tema toani. Nagu mingile mõrvapaigale oleksin sattunud. 
 Ta oli midagi otsinud sügavkülmast ja millegipärast avanud mu sügavkülma torgatud peterselli paki. Ma nimelt olin ostnud koju peterselli ja kuna ma ei tahtnud, et ülejääk pahaks läheb, siis panin ülejäägid karpi ja karbi sügavkülma. Eks ta tahtis näha, mis seal karbis on. Või jumal teab mida ta mõtles. Igal juhul oli seda peterselli isuga igale poole kööki laiali lennanud. Ju ta ei saanud seda karpi lahti kohe. Ja kuna ta on ka poolpime, siis ei näinud ta loomulikult, et midagi laiali puistanud oli. Ühesõnaga seinad ja köögimööbel verega kokku plätserdatud ja petersell mööda kööki laiali puistatud. Nii algas mul hommik sellega, et kukkusin uuesti kööki kasima. Õnneks oli mul viimane kord ema juures remonti tehes oidu pestav tapeet koridori panna. Sain vähemalt üsna kergelt ka koridori seinad puhtaks. 
 Kuna ma käin täiskohaga tööl ja tööpäevad on 11 tunnised, siis on ta päev otsa täiesti omapead ja selle ajaga jõuab üks vanur kordades rohkem pahandust teha, kui mitu üleannetut jõnglast. 
 Õige ruttu sain aru, et voodi külge ma teda terveks päevaks ju aheldada ei saa. Liikus ta algus nii, et käis mööda mööblit. Need olid tal siis tugede eest. Siis võttis ta appi tooli. Aga te kujutage seda kolinat ette, kui ta öösel pissile minna tahtis. Tihtipeale ta ei jõudnudki enne vetsu ja hommikuti oli sellevõrra rohkem koristamist. 
 Üritasin ema perearsti kätte saada aga no see üritus oli täiesti lootusetu. Enne oleksin kõne Valgesse majja saanud. No tee või tina ei saa arsti kätte. Läksin siis niisama ITAK-i ja võtsin täishinnaga rendile käimisraami ja potitooli. Need asjad on mu elu siiski omajagu kergendanud. Eks ema oma ka. 
 Nüüd tuleb vaid hommikuti ja õhtuti ta potitooli potti tühjendada. Nr. 2-l saab käimisraamiga õnneks käidud. Vaibad võtsin igaks juhuks kõik ära. Nii tema toast, kui koridorist. Lihtsam koristada ja ei ole ohtu, et ema vaiba taha takerdub. 
 Marek pole muidugi üldse rahul selle olukorraga aga ma ei näe praegu mingit lahendust. Niisiis elan praegu ema juures. Mareki juurde lihtsalt pole enam aega jõuda. Nüüd kohtumegi nagu äsja armunud nii, et ta tuleb mulle autoga järgi, käime poes ja apteegis "kohtamas" ja pärast toob autoga mu ema juurde tagasi. Autos mõni kallistus ja suudlus ja juba peangi lippama, sest see lihtsalt on hämmastav kui palju pahandust võib vanur nii lühikese ajaga korda saata. 
 Täna hommikul ajas ta suure kruusi kohvi põrandale ja makaronid, mida ta lootis endale ise keetma hakata puistas ta poti asemel pliidile ja põrandale. Nooh nii umbes pool pakki. Mina kraamin ja ema nuuksub nutta, sest ta ei saa endaga enam üldse hakkama. 
 Mul algab 18. juunist jälle puhkus õnneks. 19. juunil pean mingi valemiga ema haiglasse silmaoperatsioonile transportima. Eks tuleb invatakso tellida, sest kolmandalt korruselt alla ja pärast üles tagasi ei suuda mina üksi teda toimetada. 
 Täna on vaja ära käia ITAK-is ja sinna viia ema isikliku abivahendi kaart, et vähemalt edaspidi saaks soodushinnaga neid abivahendeid rentida. Ka tuleb ära käia kuskil (ma isegi ei tea veel täpset aadressi) ortoosikeskuses ja emale sealt seljaortoos osta. Peaks saama soodushinnaga, sest apteegis maksavad need üle 80 euro! 
 Nii, et toimetamist on pidevalt. Mul ei jätku aega endalegi. Marekist rääkimata. Ja pole siis ka ime, et blogisse midagi kirjutada pole jõudnud. Ometi on mul materjali vähemalt 10 postituse jagu juba olemas. 
 Peale ema silmaoperatsiooni hakkan asju ajama Sotsiaalametiga. No mingi lahenduse ma PEAN leidma, sest nii seda enam edasi jätkuda ei saa. Nii, et jõudu ja kannatust mulle senini. 

Päikest teile! 

neljapäev, 7. juuni 2018

Magus Hawaii kana.


 See retsept jäi mulle kuskilt silma ja tekitas huvi järgi proovida. Ja tõesti mega maitsev toit! 

Magus Hawaii kana. Foto: erakogu. 

 Siin retsepti tõlge:


Kogus: 4 - 6 portsu

Koostis:
  • 3-4 kondita, nahata broilerifileed
  • soola ja jahvatatud musta pipart maitse järgi
  • 360 ml maisitärklist
  • 3 muna, lahtiklopitud
  • 60 ml õli
    Magusa Hawaii koostisosad:
  • 240 ml ananassi mahla
  • 120 ml pruuni suhkrut
  • 80 ml sojakastet
  • 1 tl pressitud küüslauku
  • ½ spl maisitärklist
  • 1 punane paprika kuubikuteks lõigatud
  • 600 ml ananassitükke 
Saaremaa jahutatud broilerifilee. Pilt: netist. 
Must pipar veskis. Pilt: netist. 
Himaalaja roosa sool. Pilt: netist. 
Maisitärklis. Pilt: netist. 
Muna. Pilt: netist. 
Ananassinektar. Pilt: netist. 
Rafineerimata roosuhkur. Pilt: netist. 
Coconut aminos. Pilt: iHerb lehelt. 
Küüslauk. Pilt: netist. 
Punane paprika. Pilt: netist. 
Ananass. Pilt: netist. 
Neitsioliivõli. Pilt: neti








Valmistamine:
  1. Eelkuumuta ahi 160 kraadini. Lõika broilerifilee suupärasteks tükkideks ja maitsesta soola ja pipraga.
  2. Pane ühte kaussi maisitärklis ja teise kaussi lahtilöödud munad. Veereta broileritükke maisitärklises ja seejärel kasta lahtiklopitud muna sisse.
  3. Kuumuta suurel pannil õli keskmisel kuumusel ja prae broilerifilee tükid, kuni kuldpruunid. Tõsta praetud broilerifileetükid ahjuvormi.
  4. Sega suures kausis kokku ananassimahl, pruun suhkur, sojakaste, pressitud küüslauk ja maisitärklis. Lisa punase paprika kuubikud ja ananassitükid. Vala saadud segu ahjuvormi praetud broileritükikeste peale ja küpseta ahjus 1 tund.
  5. Sega iga 15 minuti tagant, et broileritükid oleksid ilusti kastmega kaetud.
  6. Serveeri keedetud riisiga ja lõika peale rohelist sibulat.
  7. Head isu! 

Minul olid sellised koostisosad:
1 pakk ehk 3 jahutatud broilerifileed (517 g)
Himaalaja roosat soola broilerifileetükikeste maitsestamiseks
värskeltjahvatatud musta pipart broilerifileetükikeste maitsestamiseks
1/2 tassi ehk 60 g maisitärklist
2 kanamuna (98 g)
1 tass ehk 240 ml ananassimahla
100 g rafineerimata roosuhkrut
50 g sojakastme asendust coconut aminos
1 küüslauguküüs (5 g)
1/2 punast paprikat
200 g ananassi (kasutasin värsket)
1/2 spl maisitärklist (7 g)
4 spl toiduõli (60 ml)

Magus Hawaii kana. Foto: erakogu. 

MINU KOMMENTAAR:
Valmistasin samamoodi, kui originaalretseptis. Ma kohe alguses vaatasin, et sellist kogust maisitärklist ja muna mul kohe kindlasti vaja ei lähe. Veereta neid broilerifileetükikesi seal maisitärklises palju tahad niipalju nad seda omale külge kuidagi ei võta, kui originaalretseptis kirjas. Võrdluseks 3-4 broilerifilee kohta 1 1/2 maisitärklist ehk see teeb koguseks 360 ml maisitärklist või minu 3 broilerifileetükki ja 1/2 tassi ehk 60 g maisitärklist ja sedagi jäi pisut veel kausi külge. Ka muna panin mina ainult 2 tk ja sedagi jäi tegelikult veel järgi. 

 Sojakastme asendasin mina coconut aminose vastu, mis on täpselt sojakastme maitsega aga pole tehtud mitte sojast, vaid kookosest. Rohkem selle coconut amonos-e kohta saate lugeda siit (postituse lõpus on selle kohta info olemas). Kel sojaga soojemad suhted, need võivad sojakastet kasutada. 
 Ostsin seekord värske ananassi, kuna need olid parajasti soodushinnaga. Mõni päev "küpses" mul veel kodus ja väga maitsva, magusa ja mahlaka ananassi sain. 
 Ananassi ei raatsinud mahlaks ise teha. Läksin lihtsama vastupanu teed ja ostsin poest valmis mahla. Ja kuna need poemahlad on suhkrut täis, siis vähendasin pisut retseptis suhkru osa. 
 Juurde keetsin Veski Mati pruuni täisterariisi. Võtsin 200 g kuiva riisi (rohkem kodus seda hetkel kahjuks polnud, muidu oleksin suurema koguse riisi teinud) + 400 ml vett ja kokku tuli 520 g keedetud riisi. Jagasin selle kaheks portsuks ja sain portsu kaaluks 260 grammi. 

Pruun täistera riis. Pilt: netist. 
 Supermaitsev toit tõesti. Selline mõnusalt magushapu ja mahlakas. Kusjuures ma ei viitsinud seda järgmine päev tööl isegi soojaks teha ja isegi külmalt oli väga maitsev. Soovitan!

 Ja siin on selle toidu toitumisalane teave. Kokku tuli mul seda rooga 1140 g. Jagasin selle koguse 4 portsuks ja sain ühe portsu kaaluks 285 g. Kusjuures isegi poolest portsust täiesti piisab, kui riisi ka juurde võtta. Mina jagasingi ühe portsu pooleks ja sain tööl 2 korda "lõunat" süüa. 


 Ja siin eraldi riisi toitumisalane teave. See küll ei saa nüüd päris täpne olla, kuna keetmisel see muutub  aga no kuidas õigesti arvutada? 


 Ja siin on selle toidu makrod (ainult magus Hawaii kana):

 Riisi makrod:


Ja siin magus Hawaii kana koos riisiga:


 Nagu näha, siis kõige hullemini tasakaalust väljas polegi. Võib vahest süüa küll :D 

 PS! Kui lisate ka rohelist sibulat oma toidule, siis lisage oma toitumispäevikusse ka see. 

kolmapäev, 6. juuni 2018

Idandamise tabelid.


 Kirjutasin siin hiljuti postituse idandamisest ja täisautomaatsest idandamismasinast. Seal postituses on ka kaks tabelit. Tõkisin need ära ja panen nüüd enda jaoks siia ka üles. 
 Üks väike segadus on esimese tabeliga. Millegipärast oli seal 2 x nisuterad. Aga kuna ma nisu nagunii ei kasuta (väljaarvatud nisuorase pulbrit detox smuutisegus), siis mul täitsa ükskõik mitu korda see seal tabelis kirjas on. Loodan, et muud jutud seal ikka õiged on. 


Nimi
Leotamisaeg
Idandamise aeg
Seemnete kogus
Vee vahetus
Nõuanded
Kus kasutada
Sojauba
Soojas vees
0,5 – 1 h
3 – 4 päeva
100 – 150 g
Kord päevas
Varjutamine, vee vahetetus, õhutamine, jäta seemnete vahele vahed (ära pane idandamistaldrikut väga tihedalt täis – seemned paisuvad)
Panniroogades (wok), salatites, Slow Cooker-i toitudes
Munguba
Ei vaja eelnevat leotamist
2 – 2,5 päeva
100 – 150 g
Kord päevas
Varjutamine ja vee vahetus
Panniroogades (wok), nuudlitoitudes (kiirnuudlitega)
Punane uba
Soojas vees
4 – 8 h
4 – 5 päeva
100 – 150 g
2 x päevas
Vee vahetus, vajab pikemat idandamise aega
Praetud sealihalõikudega
Must sojauba
Soojas vees
6 – 7 h
4 – 5 päeva
100 – 150 g
2 x päevas
Vee vahetus, vajab pikemat idandamise aega
Praetud toitudes
Herned
Soojas vees
6 – 7 h
5 – 6 päeva
100 – 150 g
2 x päevas sooja veega
Esmalt varjutada, seejärel valgust anda
Suppides
Nisuterad
Soojas vees
5 – 6 h
4 – 6 päeva
100 g
Kord päevas
Esmalt varjutada, seejärel valgust anda
Mahlas, tees
Kaalika – ja naeri seemned
Soojas vees
6 – 7 h
5 – 7 päeva
100 g
Kord päevas
Esmalt varjutada, seejärel valgust anda, jäta seemnete vahele vahed (ära pane idandamistaldrikut väga tihedalt täis – seemned paisuvad)
Salatites, panniroogades (wok), praetud toitudes, suppides
Nisuterad
Soojas vees
8 – 10 h
4 – 5 päeva
100 g
Kord päevas
Vee vahetus, ei vaja varjutamist
Mahlas, tees



Nimi
Leotamise aeg
Idandamiseaeg
Seemnete kogus
Vee vahetus
Sojaoad
Soojas vees
30 min – 1 h
3 – 4 päeva
100 – 150 g
1 x päevas
Rohelised oad
Ei vaja eelnevat leotamist
2 – 2,5 päeva
100 – 150 g
1 x päevas
Punased oad
4 – 8 h
4 – 5 päeva
100 – 150 g
2 x päevas
Mustad oad
6 – 7 h
4 – 5 päeva
100 – 150 g
2 x päevas
Herned
6 – 7 h
5 – 6 päeva
100 – 150 g
2 x päevas
Nisuterad
5 – 6 h
4 – 6 päeva
100 g
1 x päevas
Redise seemned
6 – 7 h
5 – 7 päeva
100 g
1 x päevas


PS! Infot saab ka konkreetse idandamiseks mõeldud seemnepaki pealt. Näiteks on:

 bioSnacky Wellness Mix paki peal kirjas, et 2 spl seemneid laotada idandamisalusele, idandada 18 - 22 kraadi juures, loputada veega 2 x päevas. Söömiskõlbulikud on idandid  3 - 5 päeva pärast. 
 Enne külvamist loputada seemneid hoolikalt värske veega. Parima tulemuse saavutamiseks külva seemned õhukese kihina. Idandamise aeg sõltub temperatuurist.  
Koostis: mungoad, aasristik, harilikud läätsed, aedrõika seemned. Kõik koostisosad on ökoloogiliselt puhtad. 
MINU KOMMENTAAR: 
Külvamise kohta käiv jutt on tõenäoliselt mullameetodil idandamise kohta. Pakilt ei selgu, kas peaks enne idandamisnõusse panemist seemneid leotama ka või mitte.

Wellness Mix seemnesegu idandamiseks. Pilt: netist. 

 bioSnacky Gourmet Mix pakil on kirjas sama jutt, mis Wellness Mix-ilgi ehk 2 spl seemneid laotada idandamisalusele, idandada 18 - 22 kraadi juures, loputada veega 2 x päevas. Söömiskõlbulikud on idandid  3 - 5 päeva pärast. 
 Enne külvamist loputada seemneid hoolikalt värske veega. Parima tulemuse saavutamiseks külva seemned õhukese kihina. Idandamise aeg sõltub temperatuurist.  
Koostis: harilikud läätsed, aedrõigas, rukola seemned.
Kõik koostisosad on ökoloogiliselt puhtad. 

Gourmet Mix seemnesegu idandamiseks. Pilt: netist. 

 bioSnacky Mild Aromatic Mix pakendil on kirjas, et 1,5 spl seemneid laotada idandamisalusele, idandada 18 - 22 kraadi juures, loputada  veega 2 x päevas. Söögikõlbulikud on idandid 3 - 5 päeva pärast. 
 Enne külvamist loputada seemneid hoolikalt värske veega. Parima tulemuse saavutamiseks külva seemned õhukese kihina. Idandamise aeg sõltub temperatuurist.  
Koostis: läätsed, mungoad, valge redise seemned.
Kõik koostisosad on ökoloogiliselt puhtad. 
MINU KOMMENTAAR:
Erinev on ainult kasutatavate seemnete kogus. Ju siis need seemned paisuvad rohkem, sest neid on soovitatud vähem panna. Ühelgi pakil pole kirjas eelneva leotamise vajadust, kuigi ma panin kõik need 3 pakki korraga idandamismasinasse ja üsna varsti oli vesi pruunikas. Nii, et siiski oleks vist mõistlik neid eelnevalt leotada. Vähemalt siis kindlasti, kui kasutada idandamismasinat. Käsitsi niisutades ju vahet pole. Nagunii kohe kallate selle vee välja ka. 

Mild Aromatic Mix seemnesegu idandamiseks. Pilt: netist. 

GEO Sprouts mungubade pakil on kirjas aga:
Leota seemneid 10 tundi ja eemalda vigastatud terad. Loputa terad rohke veega ning seejärel aseta need idandamisnõusse vastavalt selle juhendile. Jälgida, et seemned oleks idandamisnõus ühtlaselt jaotunud. Kasta 2 - 3 korda päevas. Orienteeruv valmimisaeg on 3 päeva. Peale idude valmimist võib neid hoida 2 - 3 päeva külmikus, sel ajal idud jätkavad oma kasvu. Enne söömist on soovitav idusid veel kord loputada sarnaselt nagu peseksite salatit. 
MINU KOMMENTAAR:
Siin on märksa põhjalikum kasutusjuhend. Ühesõnaga kindlasti eelnevalt ka leotada. Kummaline, et BioSnacky seemnepakkidel pole eelnevast leotamisest juttugi. Ometi sisaldab nii Mild Aromatic Mix, kui ka Wellness Mix mungubasid. Võibolla siis need värvisidki selle vee pruunikaks? Samas ka lutserniseemnete pakil on kirjas, et eelnev leotamine on vajalik. Lutserni ei sisaldanud ükski bioSnacky seemnesegu. 

Munguba idandamiseks. Pilt: netist. 

GEO Sprouts lutserniseemnete pakil on kirjas, et leotada seemneid 10 tundi ja eemalda vigastatud terad. Loputad terad rohke veega ning seejärel aseta need idandamisnõusse vastavalt selle juhendile. Jälgida, et seemned oleks idandamisnõus ühtlaselt jaotunud. Kasta 2 - 3 korda päevas. Orienteeruv valmimisaeg on 4 - 6 päeva. Peale idude valmimist võib neid hoida 2 - 3 päeva külmikus, sel ajal idud jätkavad oma kasvu. Enne söömist on soovitav idusid veel kord loputada sarnaselt nagu peseksite salatit.

Lutsern ehk alfalfa seemned idandamiseks . Pilt: netist. 

GEO Sprouts linaseemnete pakil on kirjas, et leota seemneid kõigest 5 - 10 minutit ning seejärel aseta need koos tekkinud geelja massiga idandamisnõusse vastavalt selle juhendile. Jälgida, et seemned oleks idandamisnõus ühtlaselt jaotunud. Kasta esialgu  1 kord päevas, kuni on tekkinud esimesed lehe alged. Seejärel  kasta 2 - 3 korda päevas. Orienteeruv valmimisaeg on 7 päeva. Peale idude valmimist võib neid hoida  2 - 3 päeva külmikus. Sel ajal idud jätkavad oma kasvu. Enne söömist on soovitav idusid veel kord loputada, sarnaselt nagu peseksite salatit. 

Linaseemned idandamiseks. Pilt: netist. 

 Ühesõnaga järgmisel korral ma plaanin kindlasti neid bioSnacky seemnesegusid ka eelnevalt leotada. Kasvõi paar tundi. Jääb mul vesi puhtam. Kuidagi ei meeldi mulle see mõte, et masin neid selle pruunikaks värvunud veega duššitab. Ja vett vahetan 1 x päevas. Või, kui just vaatan, et vesi pole enam nii kristallselgelt puhas, siis 2 x päevas. Hommikul enne tööle minekut ja õhtul töölt tulles. Siis on see kohe kindlasti täiesti piisav. Esimene kord vahetasin esimese päeva jooksul 2 x vett ja hiljem vaid 1 x, sest vesi näis puhas.